Artysta

Marta Lipowska - studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Marta Lipowska tworzy w technice olejnej. Inspiruje ją natura. Jej obrazy przedstawiają sceny z codziennego życia, ale najważniejsze są w nich światło i kolor. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Belgia). Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. W 2008r. znalazła się na liście najbardziej perspektywicznych polskich artystów do 35 roku życia "Kompas Młodej Sztuki". Prace w kolekcjach prywatnych m. in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii.

"Analityczna plama barwna bowiem oddaje strukturalność świata. Uogólnienie rzeczywistości tylko do jednej formuły to bezprawna generalizacja. Syntetyczny kształt w malarstwie jest ramą, z której wydobywa się struktura (analityczna plama barwna). W tym miejscu, kończąc, chciałbym przywołać malarstwo artystki, której twórczość i wrażliwość są światłem na mojej drodze rozważań, są też światłem - spełnioną nadzieją dla współczesnego malarstwa. Mam na myśli malarstwo Marty Lipowskiej, będące syntezą (nową jakością) dokonań impresjonizmu, ekspresjonizmu i koloryzmu, oraz w którym pięknie i logicznie zanalizowana plama barwna, wydobywająca się z syntetycznej formy mówi o złożoności rzeczywistości, ale także wyraża poetyckość świata. Ta twórczość przywraca wiarę w to, że sztuka to ars longa"

(Rafał Witkowski, historyk sztuki i krytyk sztuki, plastyk).

Udział w zagranicznych wystawach:
2017 Berlin, Niemcy
2016 Studio McKay Williamson, Kensal Rise, Londyn, Anglia
2015 Dom aukcyjny Louiza Auction, Bruksela 
2013 Galeria Brenart, Bruksela
2011 II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego Galeria umelcov Spisa, Spisska Nova Ves (Słowacja)
2009 Galeria Cascina Farsetti w Rzymie, Art Hause Galerie w Erftstadt, Galeria Cascina Farsetti w Rzymie

Udział w wielu krajowych wystawach, plenerach i wystawach poplenerowych, m. in. w Tarnobrzegu, Sandomierzu, Łańcucie, Strachotinie (Czechy), Lewoczi (Słowacja), Lwowie (Ukraina), Bolestraszycach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.