Anna Lewińska - ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Konserwację Zabytków Architektury i Urbanistyki, Pedagogikę oraz malarstwo na krakowskiej ASP u prof. Bednarczyka.
Z zawodu architekt i pedagog, a z zamiłowania artysta malarz. Nie obce są w jej twórczości prace wykonane w różnych technikach, poczynając od akwareli, pasteli po akryl i olej. Ulubionym sposobem malowania jest jej technika własna oparta na zastosowaniu tkaniny w cyklu tworzenia obrazu.
Swoje prace pokazywała na licznych wystawach indywidualnych – których ma w dorobku 84 i udział w 297 wystawach zbiorowych. Wiele jej obrazów jest w posiadaniu kolekcjonerów nieomal na całym świecie.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz aiap UNESCO. Inicjatorka powstania zespołu malarzy wystawiających prace jako Grupa X.
Prace Anny Lewińskiej trudno sklasyfikować. Różnorodność stosowanych przez nią technik jak i rozmaitość tematyki nie pozwala na zaszufladkowanie tej utalentowanej malarki. Jak sama twierdzi w jej twórczości wiele zależy od nastroju w jakim się aktualnie znajduje. Stąd też jej prace raz są pełne ekspresji, bijącej z nich radości czerpania z piękna tego świata, to znów pełne melancholijnej zadumy, katastroficzne i upiorne wizje śmierci czy nicości naszego życia. Większość prac wykonanych jest techniką własną malarki, która daje jej najwięcej satysfakcji i emocji towarzyszących powstawaniu dzieła. Innowacyjność techniki polega na wykorzystywaniu zwykłej gazy do stworzenia niepowtarzalnej, przestrzennej faktury obrazu. W połączeniu z odpowiednio położoną farbą daje to niezwykły efekt. Jest to jakby gra faktury z przestrzenią i barwą, kontrolowana jednak cały czas przez czynnik dominujący w obrazie – wizje artystki. Końcowe wrażenie jest niesamowite.
(fragment z jednej z recenzji)