WERNISAŻ DARIUSZA MILIŃSKIEGO - CENTRUM SZTUKI FORT SOKOLNICKIEGO W WARSZAWIE - MARZEC 2020
WERNISAŻ DARIUSZA MILIŃSKIEGO - CENTRUM SZTUKI FORT SOKOLNICKIEGO W WARSZAWIE - MARZEC 2020

 

21 marca 2020 r. o godz. 19:30 odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik Ulicznika” organizowany z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Jubileusz Artysty dla warszawskiej publiczności przedstawi galeria Polish Art & Design w zabytkowych murach Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Będzie to główna wystawa artysty w tym roku a zarazem pierwsza od wielu lat możliwość obejrzenia tak dużej ilości obrazów Dariusza w Warszawie. W ramach wystawy Miliński zaprezentuje najciekawsze prace specjalnie przygotowane na obchody jubileuszu. Na szczególną uwagę zasługują nietypowe formaty płócien w kształcie krzyża, na których artysta przedstawia postacie i wydarzenia w sielskim klimacie 

 

„W pierwszy dzień wiosny zapraszamy wszystkich do Fortu Sokolnickiego w Warszawie na spotkanie z artystą niezwykłym i oryginalnym. Malarstwo Dariusza Milińskiego bywa porównywane do twórczości Bruegela i Boscha, ale artysta wypracował swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl.” – mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, organizatorka wystawy, prowadząca galerię Polish Art & Design.

Data wernisażu: 21.03.2020 godz. 19:30
Miejsce: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ul. Czarnieckiego 51, WarszawaWystawa czynna do 28.03.2020

 

Dariusz Miliński

 

Dariusz Miliński z zawodu artysta-plastyk. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii i USA. Zajmuje się nie tylko malarstwem, jest również scenografem, aktorem i twórcą plakatów, w tym plakatu do filmu “Edi” i “Mój Nikifor”. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych, również w roli reżysera. W 1995 roku założył grupę artystyczną „Pławna 9” z którą występował na wielu festiwalach teatru ulicznego, w tym na prestiżowej Malcie w Poznaniu. U podnóża Gór Izerskich, w miejscowości Pławna, Miliński stworzył wioskę artystyczną – swoisty teatr sztuki, w której sam tworzy i mieszka. Jest również pomysłodawcą i twórcą Zamku Śląskich Legend, Arki Noego w Pławnej oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Organizuje plenery malarskie i szereg innych wydarzeń nie tylko artystycznych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień a jego obrazy zasilają znamienite kolekcje prywatne i publiczne.

"Jestem żołędziowo-kasztanowym ludkiem, mieszkającym sobie w dziupli, wybudowanej własną energią, własną fantazją, sposobem. Dziupla moja jest moim światem, moją przyjemnością. Moja rodzina, wszystko jest w tej dziupli. Jestem sobie ludkiem takim, który coś tam sobie uprawia, drapie w ziemi, często na płótnie, ale bez jakiegoś takiego apetytu na powagę świata."

Darek Miliński

Malarstwo Dariusza Milińskiego jak i on sam, postać arcyciekawa, zwraca uwagę wielu znakomitych artystów, którzy wypowiedzieli się w wydanym przez artystę albumie o tytule „Pamiętnik Ulicznika” w następujący sposób:

„Szymon Kobyliński powiedział, że jest dumny z dwóch rzeczy „Historii Polski”, którą popełnił oraz z odkrycia Dariusza Milińskiego. Dla mnie Darka odkrył „Koń Polski” a konkretnie jego lider Leszek Malinowski. Skończyło się to tym, że jestem fanem (…)

Henryk Sawka

„Trzeba być poetą, by powiedzieć coś o pięknie, o tajemnicy, o baśni. Darek Miliński z Pławnej, artysta, alegorysta to poeta pędzla i farby. Świat opisuje wieloraki. Poszli Sobie na Gwiazdy, Tata Ogrodnik, Don Kichot z gór izerskich. Oto niektóre tytuły obrazów. Obcowanie z tym malarstwem to podróż magiczna. No cudo.”

Stanisław Sojka

„(…) Kiedy kupowałem Twój pierwszy obraz, to o tym myślałem. Że Ty z tego słońca wyczarujesz kolejną przypowieść, a ja z depresyjnego hotelu wyczaruję swoją rzeźnię. Twoi baśniowi wędrowcy równoważą mój świat siekier i oparów. Widzę też jednak kilka wspólnych elementów. I marzy mi się Twój obraz inspirowany moim kolejnym filmem (…).

Wojciech Smarzowski

„Lubię jak maluje. Dariusz Miliński, który uczył malowania młodzież na pierwszej Akademii Sztuk Pięknych na Woodstocku w 2006.r. Wspaniały, pełen wyobraźni człowiek”

Zbigniew Hołdys

Niezwykłość Darka nie leży tylko w tym, ze potrafi wymyślać a następnie zorganizować i zbudować. Zobaczył los uchodźców, wymyślił i zbudował Muzeum Przesiedleńców. (…) Darek zbudował również wiele innych obiektów i wyposażył je wg swojego scenariusza (…)."

Józef Wilkoń

„Dla mnie Darek Miliński to nie tylko obrazy, lecz stan umysłu”

Czesław Mozil

"Dziś Miliński inspiruje sztuką okolicznych mieszkańców, zwłaszcza młodzież, dla której urządza warsztaty. Jego zagroda w Pławnej (założył Grupę Plastyczną „Pławna 9”) jest ważnym, promieniującym na okolicę ośrodkiem kultury, nie tylko ludowej. (…)"

Elżbieta Dzikowska

"Podczas spotkań z Darkiem na plenerach słucham go z ciekawością i podziwiam jak rozsypuje w kosmos słowa. Miliński zaprasza do siebie, do Pławnej, znajomych, artystów, sąsiadów, by wraz z żywymi i malowanymi bohaterami spacerować w teatrze sztuki. Przywołuje duchy praojców i dziadków i siada wraz z nimi przy nieheblowanym stole by opowiedzieć o swoim życiu, pokazać obrazy i posłuchać co mówią i jakie cuda w niebiosach malują ..."

Franciszek Maśluszczak

 

Partner:

 

Patronat honorowy:

Patronat medialny:


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.